Par projektu|Preses relīzēm|Reklāmas iespējas
Seko mums:
 Meklēšana:
 

Aktuālā aptauja
Kurās Rīgas centra ielās vajag velojoslu?
Brīvības
Čaka/Marijas
Valdemāra
Elizabetes
Lāčplēša
Stabu
Visās minētajās
Nevienā
Cits variants (ierakstiet komentārā)
 
(varat balsot reizi dienā)
aptaujas rezultāti »
iesaka veloriga.lv


Kā pareizi pieslēgt velosipēdu. Statīvu veidi un video!
Saulkrastu velosipēdu muzejsVelosipēdu muzejs Krievijā!

 
 Kopējais velosipēdistu skaits gada laikā palielinājies par 26 %

Ziņa publicēta: 18.09.2013 17:48
Šī gada 16. septembrī, Eiropas Mobilitātes nedēļas ietvaros, Latvijas Riteņbraucēju apvienība veica kārtējo velosipēdistu skaitīšanu, kuras mērķis bija konstatēt, kā ir mainījies velosipēdistu daudzums. Kopā tika saskaitīti 1632 velosipēdisti – tas nozīmē, ka kopējais velosipēdistu skaits gada laikā palielinājies par 26 %. Jaunākie skaitīšanas dati norāda, ka sieviešu skaits, kuras pārvietojas ar velosipēdu, gada laikā pieaudzis par 20%, vīriešu skaits - par 35%.

Šogad saskaitīto braucēju vidū bija 501 sieviete (31 % no kopējā skaita) un 1131 vīrietis (69 % no kopējā skaita). Var secināt, ka uz darbu un mācībām visbiežāk ar velosipēdiem pārvietojas tieši vīrieši. No visiem pa brauktuvi brauca 13 %, turpretī pa celiņu/ietvi – 87 %. Jāatzīst gan, ka visbiežāk pa brauktuvi pārvietojās vīrieši. Jāpiemin, ka 2012. gada septembrī kopā tika fiksēti 1294 velosipēdisti, no kuriem 43 % sievietes, 57 % vīrieši.

Lai rezultātus salīdzinātu, tika analizēta situācija iepriekšējos skaitīšanas periodos izvēlētās vietas. Šogad velosipēdistu skaits tika fiksēts arī jaunā rezultātu apkopošanas vietā – Brīvības un Raiņa bulvāra krustojumā.

"Skaitīšana netiek veikta ar mērķi noteikt kopīgo riteņbraucēju skaitu - tas nav īsti iespējams, jo velosipēdisti brauc dažādos laikos un dažādos virzienos. Mērķis ir fiksēt velosipēdistu skaita pieauguma tendences. Latvijas Riteņbraucēju apvienībai svarīgi zināt šos faktus, konsultējot pašvaldību par nepieciešamo infrastruktūru, " tā par velosipēdistu skaitīšanu stāsta Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes loceklis, kā arī portāla Velo Rīga uzturētājs Romāns Meļņiks.

1.attēls – Kopējais velosipēdistu daudzums 2013.09.16. 8.00 – 9.00

Analizējot 1.attēlā iegūtos rezultātus, var secināt, ka 26 % no visiem fiksētajiem velobraucējiem pārvietojušies pa Vanšu tiltu, 19 % velobraucēju – pa VEF tiltu, savukārt 16 % no visiem velobraucējiem fiksēti Skolas un Lāčplēša ielas krustojumā. Šogad vismazāk velosipēdisti fiksēti uz Zemitānu tilta – tikai 3 % no fiksētajiem velosipēdistiem. Balstoties uz iegūtajiem datiem, var secināt, ka vislielākais vidējais braucēju skaits minūtē fiksēts uz Vanšu tilta (7 braucēji minūtē), taču vismazākais uz Zemitānu tilta (0.78 braucēji minūtē).

2.attēls – Sieviešu/vīriešu īpatsvara salīdzinājums 2013. gadā

Analizējot 2.attēlā redzamos datus, var secināt, ka vīrieši vairāk iemīļojuši velosipēdu kā ikdienas pārvietošanās līdzekli, lai gan ir jāapzinās, ka var dominēt dažādi aspekti – darba veids, darba un laika apstākļi. Skaitītāju novērojumi liecina, ka vīrieši, pārvietojoties uz velosipēda, visbiežāk izvēlas sportisku apģērbu, taču sievietes ļoti piedomā par izskatu un kopējo stilu, kā arī brauc apdomīgāk.

3. attēls – Velosipēdistu kustības virziens 2013.09

Salīdzinot 3. attēlā redzamos datus, secinājumi ir dažādi – pārsvarā gan velosipēdu lietotāji darba dienu rītos pārvietojas virzienā uz centru, taču tas ir atkarīgs no darba/skolas atrašanās vietas. Raiņa un Brīvības bulvāra skaitīšanā tika fiksēti velosipēdisti, kuri devās virzienā no Vecrīgas (sk. „no centra”) un uz Vecrīgu (sk. „uz centru”).

4. attēls – Velosipēdistu skaita izmaiņas uz Vanšu tilta (2008.07. – 2013.09.)

Ņemot vērā, ka uz Vanšu tilta ir visintensīvākā velosipēdistu satiksme, katru gadu kopš velosipēdistu skaitīšanas Latvijas Riteņbraucēju apvienība apkopo velosipēdistu skaita izmaiņas. Vērojot līkni, var secināt, ka kopējais velosipēdistu skaits ir audzis – riteņbraucēju skaits uz Vanšu tilta palielinājies 4,6 reizes kopš 2008. gada jūlija, taču augstākais velobraucēju skaits bijis 2013. gada 31. maijā. Salīdzinājumā ar 2012. gada septembri, velobraucēju skaits uz tilta palielinājies par 7 %.

5. attēls – 2012./2013. gada kopējā velosipēdistu skaita salīdzinājums

6. attēls - 2012./2013. gada kopējā velosipēdistu (sieviešu) skaita izmaiņas

7. attēls - 2012./2013. gada kopējā velosipēdistu (vīriešu) skaita izmaiņas

Salīdzinot kopējās velosipēdistu skaita izmaiņas laika posmā no 2012. – 2013. gadam (skatīt 5.,6.,7. attēlus) var secināt, ka velosipēdistu skaits procentāli nemitīgi turpina pieaugt visās skaitīšanas vietās.

Latvijas Riteņbraucēju apvienība vēlas izteikt pateicību brīvprātīgajiem velosipēdistu skaitītājiem, ar kuru palīdzību izdevās savākt datus, kopīgi apspriest jaunākos novērojumus. Kā vienu no tiem skaitītāji uzsver, ka daudzi riteņbraucēji brauc ar bērnu sēdeklīšiem, taču bērni tajos nav. Atsevišķa uzskaite netika veikta, taču iepriekš skaitot šādi braucēji bija novēroti tikai daži, kas liek secināt, ka pieaug to vecāku skaits, kas no rītiem ved bērnus uz bērnudārziem ar velosipēdu netālu no mājām, lai pēc tam dotos uz darbu centrā.

16. septembrī 8.00 – 9.00 no rīta, Eiropas Mobilitātes nedēļas ietvaros Latvijas Riteņbraucēju apvienība rīkoja ikgadējo riteņbraucēju skaitīšanu uz Rīgas tiltiem (Vanšu, Akmens, Salu, Dienvidu), satiksmes pārvadiem pār dzelzceļu (Gaisa, Zemitānu, Deglava), kā arī uz Skolas ielas veloceliņa krustojumā ar Lāčplēša ielu. Pēdējā velosipēdistu skaitīšana tika veikta šī gada 31. maijā, bet, lai rezultātu izvērtēšana būtu godīga, salīdzinājumi tika veikti ar iepriekšējā gada septembra periodu.

Paldies par dalību Jānim Palatkinam, Artūram Tkačenko, Pēterim Grūbem, Zanei Stankevičai, Ērikam Šaltenim, Mihailam Simuvulidi, Marutai Laģei, Viesturam Sileniekam, Romānam Meļņikam, Naurim Lārmanim, Mārtiņam Lapsam.

Patika? Lasi arī tupmāk, atzīmē
:: Māris 2013.09.30 14:29 Vislielākais sieviešu īpatsvars konstatēts vietās, kur ir izbūvēti veloceliņi. Pie VEF un Skolas ielā. Tātad secinājumi - ko vajag darīt, lai vairāk brauktu sievietes?
:: Kārlis 2018.02.01 19:45 Dati nemelo, Rīgā pēdējos gados riteņbraucēju skaits pieaudzis ievērojami. Pavasarī un īpaši jau līdz oktobra beigām uz gājēju ietvēm to skaits pieaudzis 2x. Visvairāk nesaprotu tās jaunkundzes, kuras ar savām augstpapēžu kurpēm minās. Tas taču, pirmkārt, ir bīstami ne tikai sev, bet arī apkārtējiem. Otrkārt, ir taču speciāli pielāgoti velo apģērbi, https://www.ebay.com/sch/Jerseys/56183/i.html?_from=R40&_nkw=cycling+outfits, http://ursasports.lv/product-category/velo-apgerbi-viriesiem-lv/ vai https://www.banggood.com/buy/cycling-jersey.html
Tavs komentārs:
Vārds, Uzvārds:*
e-pasts:* (netiek publicēts)
Aprēķiniet: 6 + 1 =
 »
Top.LV